Sisu

“Sisu” üksus 1939-1940

Kui puhkes Talvesõda, olid Eesti ja NSV Liit mitteametlikud “liitlased” ja ehkki Eesti ametivõimud kinnitasid igati oma erapooletust, tuli neil Eesti meestel, kes soovisid soomlastele appi minna, teha seda salaja. Kokku suutis kolme kuuga üle lahe põgeneda 58 meest, kes astusid Soome sõjaväkke. Erinevalt hilisemast ajast põgenesid eestlased sel rekordkülmal talvel üle merejää põhiliselt suuskadel ja soome kelkude abil. Väljaõpet said nad mitmete rahvaste vabatahtlikest koosnevas “Sisu” brigaadis Lapua lähistel, kuid teadaolevalt ükski eestlane Talvesõjas rindele ei jõudnud.

Eesti vabatahtlikud Talvesõjas 1940. Nad olid Sisu-brigaadis väljaõppel ning rindele ei jõudnud. Ristiga märgitu on Robert Tagarand.

Rindel oli vaid üks Eesti mees

Soomepoiste ajalootoimkond Tallinnas on tõde otsinud rohkem kui kümme aastat. Otsimistöö viljana on nad leidnud üheainsa Talvesõja rindemehe, kes tuli Eestist: Nestor Säkki. Lisaks Säkkile on teada veel 56 eestlast, kes rindele aga ei jõudnud. Nemad olid Sisu-brigaadis väljaõppel. Soomepoiste ajalootoimkonna koondnimekiri annab identifitseeritud vabatahtlike arvuks 59.

 

ALLIKAD

Hanno Ojalo. Vastasseis. Soomepoisid ja Eesti Diviis. Ammukaar 2018 Tallinn
https://ekspress.delfi.ee/kuum/tuhande-eestlase-muut?id=68994031
https://ekspress.delfi.ee/kuum/tuhande-eestlase-muut?id=68994031